Marx jsou akorát tanky valící se přes Prahu.
Charles Bukowski

Charakteristika

Přehled díla

Vydáno česky

Všechny Bukowského české překlady vydalo nakladatelství Pragma, na jeho internetové stránce si je lze všechny za slušnou cenu zakoupit.

Romány
1992 Hollywood
1992 Faktótum
1995 Ženy
1995 Šunkový nářez
1996 Poštovní úřad
1997 Škvár

Básnické sbírky
1994 Básně 1974 – 1978 Láska je pes
2003 Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech
2004 Ptáčku posměváčku, přej mi štěstí
2004 Někdy jste tak sami, až to prostě dává smysl (Básně II. 1985-1986)

Povídky
1991 Všechny řitě světa i ta má
1997 Těžký časy
1998 Paměti Starého Chlapáka

2000 Erekce, Ejakulace, Exhibice a další příběhy obyčejného šílenství
2001 Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení

Hollywood 1992

Autobiografický román, popisuje spisovatelovy zkušenosti s natáčením filmu podle jeho scénáře Barfly (Štamgast), v knize nazvaného Tanec Jima Beama, ve kterém píše jako tradičně o jeho opileckých zážitcích, dále o rvačkách s výčepním v jednom špinavém baru, snaze psát básně a setkání s jeho alkoholickou láskou, Jane. Nicméně přímo tato kniha pojednává o problémech s prosazením natočení filmu, k jehož napsání byl přemluven. Na pozadí nahlédnete do Bukowského poklidného stáří po boku jeho ženy a za klávesami psacího stroje. Upřimně řečeno, tato kniha se mi z autorových děl líbila nejméně, byla vcelku nudná, zdlouhavá a nic sem si z ní neodnesl. Třeba se vám bude líbit více.

malá ukázka

Faktórum 1992

V tomhle románu Bukowski vzpomíná na chvíle, kdy skončil se studiem novinařiny a vydal se hledat štěstí do světa. Potuluje se z Los Angeles, jeho bydlišti, dostane se do New Orleans, Philadelphie, New York u a zase zpět. Všude hledá uplatnění, ovšem nikde to není slavné. Vykonává podřadné práce za mizerný plat, žije ze dne na den, hladoví o jedné čokoládové tyčince na den, po večerech nasává v barech a z nájmů ho vyhazují, protože neplatí. Zajímavé osudy, které určitě zaujmou každého milovníka dobrodružství a nemajetkových poměrů. Podle této knihy byl v roce 2001 natočen stejnojmenný film, v hlavní roli s Mattem Dillonem.

Milan

malá ukázka

Ženy 1995

Hlavní postavou je padesátiletý Henry Chinaski, Bukowského alter ego. Stárnoucí básník je sužován neúnavnými a nestárnoucími zástupy žen. Vagíny se v jeho postelích střídají až neuvěřitelně rychle, jméno střídá jméno, blondýnka brunetku... Kniha je plná ironického nadhledu a postelových pasáží hraničících s pornografií. I když se může ten neustálý kolotoč - políbit, osahávat, odvést do ložnice, opíchat, pár dní s ní být, rozejít se, dovést si další, líbat... zdát trošku monotónní. Ale pokud nejste puritáni, bavit se budete.

malá ukázka

Šunkový nářez 1995

Bukowského druhý román nás zavede do autorova mládí, tedy dvacátých až čtyřicátých let 20. století. Popisuje v ní své zážitky z mládí, kdy byl jako malý kluk odstrkován od společnosti kvůli své nemoci, která ho hyzdila, poodhalování prvních tajemství sexuality, první ochutnání alkoholu, první pokusy o psaní povídek.
Neměl dobrý vztah s otcem, ten ho nutil dřít od rána do večera, řezal ho koženým páskem atp.
Pokud chcete tohoto autora lépe pochopit, přijít na to, proč je jeho styl psaní někdy až tak drsný, rozhodně si tuto knihu přečtěte. Zde naleznete odpověď.

Milan

Poštovní úřad 1996

Bukowského první román. Popisuje 11 tvrdé práce na poště v Los Angeles. Jsou to léta duševního i tělesného strádání a jak jinak – chlastání a souložení. Myslím, že je to především o hořkém údělu pracujícího člověka, který celou noc potí krev nad dopisními obálkami a sotva se dostane domů, nedá mu odpočinout věčně nadržená manželka. Prostě život. Kniha, kterou přečtete jedním dechem.

malá ukázka

Škvár 1997
Tato kniha je posledním autorovým dílem. Byla vydána krátce po jeho smrti a vyvolala příznivé kritiky i v médiích, jež Bukowského po celý jeho život až okázale ignorovala. Škvár je stejně satirický a drsný román, jako ostatní autorova díla, avšak blížící se smrt otevírá zcela nové obzory.
Příběh začíná v kanceláří nepříliš dobrého soukromého detektiva Nicka Belana. Jednoduše si ho jednoho dne najme Smrtka, aby vystopoval "přesluhujícího" francouzského spisovatele Célina.
Zní to možná trochu divně, ale ne divněji, než požadavek jakéhosi Johna Bartona, aby našel Červeného vrabce. Červený vrabec? Nu, náš zákazník, náš pán, takže se pustíme do pátrání...
Ke všemu se objeví problémy s činží, konflikty s lidmi na ulici, alkoholismus, vydírání mafie a stále častější stavy deprese, Bukowského rukopis ani smrt dýchající za krk neroztřese. Vřele doporučuji.

malá ukázka

Básně 1974 – 1978 Láska je pes 1994

Tato sbírka básní je pro Bukowského do značné míry charakteristická. Vtip, pointa, myšlenka, romantika, nostalgie, pohoda. Tyto prvky z knihy přímo vyzařují. Je to stále něco nového. Knihu dočtete a s klidem ji můžete začít číst znovu, a přesto stále můžete něco objevovat. Takhle můžete pokračovat do nekonečna. Něco jiného dá tato kniha náctiletému puberťákovi, něco jiného lidem středního věku a své v ní může klidně nalézt i důchodce. Zkrátka mimořádně zdařilé dílo plné nesmrtelných básní.

Milan

Nejhorší a nejlepší

Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech 2003

Opravdová lahůdka. Dokonale vyvážená sbírka těch nejlepších básní okořeněná šesti zajímavými povídkami. Bukowski vás bude provázet svým životem, svými myšlenkami, svými depkami, svými radostmi, svými kocovinami. Není lepší společník ke sklence vína, snad jen dvě holčičí oči... ;o)

Nedopusť

Tajemství

Ptáčku posměváčku, přej mi štěstí 2004

Hledáte básně, které vás chytnou, které vás zaujmou, které vám něco dají? Jste na správné adrese, je to tato básnická sbírka s názvem, který opravdu vezme. To však zdaleka není vše, co může nabídnout, podpis Charlese Bukowského mluví za vše. (Mimochodem ještě jsem si ji neměl možnost přečíst.)

Ptáčku posměváčku, přej mi štěstí

Sprcha

Někdy jste tak sami, až to prostě dává smysl (Básně II. 1985-1986) 2004

Samota více či méně častěji doléhá na každého, když už překročí únosnou mez, někdo to řeší šesti litry krve ve výlevce, někdo píše básně. A Bukowski byl tak sám, že z té jeho samoty mohla vyjít celá sbírka básní. Třeba vám ulehčí zrovna tu vaši malou osobní samotu...

Všechny řitě světa i ta má 1991

Jedna z nejlepších povídkových sbírek Charlese Bukowského. Autor vychází z vlastních životních zkušeností, ze strhujících příběhů jeho mládí odehrávajícího se na periferii tehdejší americké společnosti. Specifické je užívání krátkých a sdílných vět. Ať už jsou povídky autentické či vymyšlené, nevyhýbají se hlubším myšlenkám. Doporučuji každému bohémsky laděnému člověku.

Milan

malá ukázka

Těžký časy 1997

Pro Charlese Bukowského byl téměř celý jeho život jeden velký těžký čas. Vyrůstal bez lásky, nikdy neměl pořádnou práci, pořádný byt, pořádnou ženu... Kniha se zajímavou obálkou je dalším pokračováním vzpomínek starého chlápka.

Paměti starého chlapáka 1998

Tento soubor povídek se sestává z článků psaných pro undergroundový časopis Open City v letech 1968 - 1969, tedy v době, kdy autorovi táhlo na 50 a ještě nebyl tolik uznávaný. Nalezneme zde opět, jako v každé jeho povídkové sbírce, autobiografické příběhy, ale také politické úvahy či vymyšlené příběhy vždy s nějakou návazností na aktuální událost nebo životní zkušenost. Bukowski, to jsou dostihy, ženy a chlast a ani v této knize o to nebudete ochuzeni. I když by se mohlo zdát, že těch dostihů, ženských a vypitých lahví od piva roztříštěných o oprýskanou zeď je už příliš, není tomu tak. Povídky jsou vtipné, odvážné, vtáhnou vás do děje, donutí vás přemýšlet a čte se doslova sama. Pokud si vybíráte první knihu od tohoto autora, tahle je tou nejlepší volbou.

Milan

malá ukázka

Erekce, ejakulace, exhibice a další příběhy obyčejného šílenství 2000

Nezalekněte se části názvu "příběhy obyčejného šílenství", pokud si ji dáváte do spojitosti s oním neuvěřitelně zdlouhavým a ulítlým filmem, pak vás musím uklidnit, že se jedná o další dobrou sbírku povídek dobrého autora. Tak nemějte strach číst :o).

malá ukázka

Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení 2001

V této útlé ilustrované knížečce psané formou deníku se autor zabývá svým stářím, uplynulým životem, dostihy, Bukowského velkou vášní, svými kočkami, své ženě a dceři. Možná si můžete říct, že Bukowski, zemřevší v 73 letech, na stará kolena nedokázal vyvést nějaký malér. Jste na omylu. I v pozdním věku dováděl jako za mladých let, ovšem forma je již odměřenější než u jeho mladších děl. Je to jedna z jeho posledních knih. Působí nostalgicky, příjemně a lehce. Nutí k zamýšlení se nad životem. Pokud Bukowského neznáte, není vhodné si tuto knihu pořizovat jako první, ale pokud naopak znáte alespoň pár knih tohoto spisovatele, jistě si ji vychutnáte.

Milan

malá ukázka