Barfly - Štamgast
Země:
Rok:
Režie:
Scénář:
Kamera:
Produkce:
Délka:
USA
1987
Barbet Schroeder
Charles Bukowski
Robby Muller
Francis Ford Coppola
100 min

Natočil jsem co jsem viděl a co jsem zažil. Nejsem žádný odborník ani jakýkoli vůdce. Nejsem člověk, který hledá řešení v Bohu nebo politice. Jestli chce někdo jiný udělat tu špinavou práci a udělat pro nás svět lepším, může to udělat, budu to uznávat. V Evropě, kde měla moje práce víc štěstí, se na mě obracely různé skupiny, revolucionáři, anarchisti atd., protože jsem psal o obyčejných lidech z ulic, ale ty rozhovory tam jsem musel popřít a uvědomit si pracovní vztah s nimi, protože v tom nic není. Soucítím s téměř všemi jedinci světa; v tu chvíli mě odkopnou.

Charles Bukowski

Hrají:  Mickey Rourke (Henry Chinaski), Faye Dunawaye (Wanda Wilcox), Alice Krige (Tully Sorenson) a další.

V roce 1987 konečně přemluvil režisér jménem Barbet Schroeder Charlese Bukowského aby napsal scénář k celovečernímu filmu. Film se jmenuje "Barfly", tedy "Štamgast" a je v podstatě malým oknem do života Bukowského literárního dvojníka, mladého Henryho Chinaskiho, hraného Mickey Rourke a jeho láskou Jane, hrané Faye Dunawayovou.

Abych pravdu řekl, film velmi předčil moje očekávání. Obával jsem se, že se, jako v mnohých případech, bude jednat o chabý pokus udělat z knihy film. To by však scénář nesměl napsat samotný pan Bukowski. Štamgast je velice zajímavě a poeticky podaný náhled do společnosti, o které Bukowski píše, konkrétně sleduje několik dní v životě Henryho Chinaskiho, barového povaleče, ochlastu, rváče, cvoka a básníka.
Hned na začátku dostane náš hrdina pěkně na budku od barmana v jeho oblíbeném baru. Beze strachu se s ním však další den opět utká, tentokrát vítězí. Pít ale jde raději do jiného baru přes ulici. Pozornému oku neujde, že u baru tam sedí samotný Charles Bukowski. Chinaski zde má ale důležitější věci na práci. Za barem sedí krásná Wanda, ženská, která je považována za šílenou. Možná to právě Henrymu vyhovuje. Nastěhuje se k ní a vzniká vášnivý a jiskrný vztah.
Mimochodem Wanda zobrazuje skutečnou postavu paní Jane Cooney Baker, která byla Bukowsiho první opravdovou láskou. Jejich vztah trval asi deset let, skončil tragicky - Jane se upila k smrti. Bukowski se o ní ve své tvorbě často zmiňuje, snad se tak snažil s jejím skonem vyrovnat.
Na pozadí celého filmu se ještě objevuje bohatá novinářka Tully, která četla Chinaskiho povídky a touží jej poznat. To se jí díky práci soukromého detektiva nakonec poštěstí, vyspí se s ním a nabídne mu život v přepychu její vily a teple jejího klína. Henry ale patří na ulici a tak se vrací za Wandou. Tully se nevzdává naděje, že vytáhne Henryho z bídy, ale Wanda jí dá co proto.
Celý film je prosáknut neopakovatelným Bukowského rukopisem, takže všem jeho milovníkům vřele doporučuji film si sehnat.
U nás běžně k mání není, ale pokud jste už někdy slyšeli o sdílení souborů, jistě si poradíte.