9/10/91 - 12:07

Kurz na počítače byl jako kopanec do koulí. Učíte se to po kouskách a snažíte se pochopit celek. Problém je v tom, že učebnice říkají něco jinýho než některý lidi. Terminologie vám pomalu začne bejt jasná. Počítač jen něco dělá, ale nic neví. Může vás to zmást a počítač se obrátí proti vám. Je na vás, abyste s ním vycházeli. I tak se počítač může zbláznit a dělat neočekávaný a podivný věci. Může chytit vira nebo přestane fungovat. Dnes si myslím, že čím míň o počítači mluvím, tím je to lepší.
Zajímalo by mě, co se stalo s tím šíleným reportérem, kterej se mnou dělal v Paříži interview. Ten chlápek pil whiskey, jako ostatní pijou pivo. A čím víc toho vypil, tím byl bystřejší a zajímavější. Už je asi mrtvej. Já jsem dřív pil 15 hodin denně, ale většinou jen pivo a víno. Už dávno jsem měl bejt mrtvej. Budu mrtvej. Když o tom přemejšlím, není to tak strašný. Žil sem podivným a zmateným životem, většinou to byla hrozná otročina. Myslím, že mi dost pomohl způsob, jak jsem se těma sračkama prodíral. Když si na to dneska vzpomenu, myslím, že jsem byl vždycky kliďas a měl jsem určitou klasu, ať už se dělo cokoli. Vzpomínám si, jak se ty agenti FBI nasrali, když mě vezli v autě. „TENHLE CHLAP JE ŇÁKEJ KLIĎAS!“ zařval jeden z nich. Ani jsem se jich neptal, proč mě sebrali a kam mě vezou. Prostě mě to nezajímalo. Bylo to jen další sousto nesmyslnýho života. „TAK POČKAT, „ řekl jsem. „Mám strach.“ To je zřejmě potěšilo. Mně ty chlápci připadali jako bytosti z kosmu. Vůbec jsme si nerozuměli. Ale bylo to divný. Vůbec nic jsem necítil. Vlastně mi to ani tak divný nepřipadalo, ale v obvyklým smyslu to divný bylo. Viděl jsem jen ruce a nohy a hlavy. Byli o něčem přesvědčený, všechno záleželo na nich. Nehledal jsem spravedlnost ani logiku. To jsem nehledal nikdy. Proto jsem ve svejch knihách nikdy nekritizoval společenskej systém. Věděl jsem, že sociální struktura bude vždycky nesmyslná, ať s ní udělají cokoli. Nemůžete udělat něco dobrýho z něčeho, co prostě neexistuje. Ty chlápci chtěli, abych dal najevo, že mám strach, byli na to zvyklý. Já byl znechucenej.
A teď chodím do kurzu na počítače. Ale je to k něčemu dobrý hrát si se slovy. Slova jsou moje jediná hračka. Dneska večer si jen tak přemejšlím. Klasická hudba v rádiu není příliš dobrá. Asi to vypnu a půjdu si na chvíli sednout vedle s manželkou a s kočkama. Nikdy se nesnažte najít slovo za každou cenu. Nejde o žádnou soutěž. A konkurence je velice chabá. Velice chabá.

Z knihy: Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení