Žití je nejen absurdní, ale taky prachsprostá dřina.
Uvědomte si, jak často si v životě oblékáte spodky.
Charles Bukowski

Tady najdeš celkem podrobný životopis Charlese Bukowského, snažil jsem se, abych co nejlépe nastínil jeho život, aby ses ho mohl pokusit aspoň částečně pochopit. Pokud tam najdeš nějaké nesrovnalosti, nebo máš nějaké zajímavé informace, které bych tam mohl doplnit, budu rád když mi napíšeš na ejejj@seznam.cz.

Henry Charles Bukowski přišel na svět 16. 8. 1920 v německém Andernachu, jeho původní německé jméno ale bylo Heinrich Karl Bukowski. Matka byla Němka, která se dala dohromady s vojákem z amerických okupačních vojsk. Německo se ale ocitalo v hluboké poválečné hospodářské krizi, a tak odešli za lepším do Spojených států, měl tak velké štěstí, jinak by se asi sotva vyhnul službě ve Wehrmachtu.

Rodina se usadila v Los Angeles, ve kterém prožil Charles dobrých padesát let svého života, jeho jméno bylo poangličtěno do podoby kterou známe. Jako malý byl samotář, navíc měl mezi kluky měl problémy se svým německým původem, neměl tedy žádné kamarády a dost často se rval, většinou bohužel dostal na budku.

Puberta pro něj bylo dost těžké období, na obličeji mu totiž vyrostly uhry obludných rozměrů, které navždy změnily jeho tvář. Doma musel pracovat jak oteklej, otec ho za všechno buzeroval a bil ho řemenem. V roce 1936 nastoupil na vyšší střední školu, kde byli víceméně bohatí, proto velice bolestně nesl svou chudobu, v Americe zrovna probíhala hospodářská krize odstartovaná pádem burzy, o práci i o chleba byla nouze. Respekt si však dokázal částečně získat svými pěstmi, kterými se dokázal celkem slušně ohánět. Má první kamarády, podobný odpad jako on. S těmi se také poprvé dostal k pití, kterého už se do nejdelší smrti nepustil. Navštěvoval místní knihovnu. Zajímavé také je, že ač byl v dospělosti velký kurevník, po celá léta na škole s dívkou v podstatě ani nepromluvil, jen po nich smutně koukal, ale žádné nestál ani za slovo.

V roce 1939 maturoval, následující rok začal na univerzitě studovat novinařinu, angličtinu, divadlo a historii. Dlouho tam ale nevydržel, odstěhoval se od rodičů a zkusil pracovat v obchodě, hned ale dostal vyhazov. O tom všem se můžete dočíst v knize Šunkový nářez.

Chtěl se stát spisovatelem, v roce 1944 mu byla otištěna jeho první povídka, o rok později začal s básněmi, ale téměř vše, co napsal, mu odmítali vydat, tak to vzdal a rozhodl se, že dál se bude věnovat už jen chlastu.

Nastalo nejdivočejší období jeho života. Sebral se a žil potulným životem, od města k městu, od zaměstnání k zaměstnání, laciné podnájmy střídal stejně často jako mizerně placené práce, ze kterých býval záhy za chlast a nevalnou docházku vyhozen. Ve Philadelphii přišel s prostitutkou o panictví. Toto období se pro něj stalo silnou inspirací a na jeho drsné zážitky můžete narazit v nejedné povídce.

První delší vztah vyústil v roce 1952 v manželství s Jane Cooney Baker. Následovala práce na poště v L.A., práce, chlast a žena, v roce 1955 odvezli Bukowského do nemocnice s krvácejícím vředem, ke kterému se prochlastal. Z nemocnice se vrátil rovnou do baru, ale od té doby už se opět věnoval psaní. Komentoval to slovy: „Měl jsem umřít, ale neumřel, tak jsem začal znovu psát. Ale místo povídek z toho byly básně.“. V roce 1959 vyšla jeho první sbírka básní (Flower, Fist and Bestial Wail) ve směšném nákladu 200 kusů. Následovaly další, postupně si začaly získávat uznání kritiky. Mezitím se s Jane rozvedli a v roce 1971 shrnul svá promrhaná léta na poště v knize Poštovní úřad, kterou údajně napsal za dvacet nocí, přičemž padlo dvacet lahví whiskey. Kniha byla velikým mezníkem jeho života, od jejího úspěchu je z něho spisovatel. Dál pil, sázel na dostihy, poslouchal klasickou hudbu (Mahler, Brahms), psal. V roce 1985 si vzal svou druhou ženu, Lindu Beighle, se kterou už spokojeně dožil v pohodlném domě s bazénem, stále navštěvoval dostihy a pil, ke konci svého života psal dokonce na počítači, který si nemohl vynachválit. V roce 1987 byl ještě natočen podle jeho scénáře film Barfly (Štamgast), ve kterém si také zahrál malou roli, byl fotografován Herbem Rittsem. 9. 3. 1994 zemřel po téměř ročním boji s leukémií v nemocnici v San Pedru v Kalifornii ve věku nedožitých 74 let. Posmrtně pak ještě vyšel jeho poslední román Škvár.

Doufám, že tyto informace ti pomůžou udělat si lepší obraz a snad i pochopit jednoho z největších amerických spisovatelů 20. století, Charlese Bukowského. Tady se můžeš dočíst více o jeho díle, nebo si přečti jednu z mnoha knih o Bukowském.